Pytanie 1
Obwód 230 V zabezpieczono wyłącznikiem nadprądowym C20, który wyzwala bezzwłocznie przy 10-krotności prądu znamionowego. Największa dopuszczalna impedancja pętli zwarciowej tego obwodu wynosi około
Dlaczego tak
Prąd zapewniający samoczynne wyłączenie to I_a = 10 · 20 A = 200 A, więc Z_s ≤ U₀ / I_a = 230 / 200 = 1,15 Ω. Wynik 2,3 Ω odpowiada charakterystyce B (5 · 20 = 100 A), a 11,5 Ω — podzieleniu napięcia przez sam prąd znamionowy. 1,44 Ω to wynik dla wyłącznika C16 (160 A). Dla tego samego prądu znamionowego wyłącznik C wymaga więc mniejszej impedancji niż B.